Alkomaty mają za zadanie ustalić, ile alkoholu znajduje się w wydychanym powietrzu. Najczęściej są wykorzystywane przez policjantów, którzy wyrywkowo zatrzymują i kontrolują kierowców, którzy w danym momencie znajdują się na drodze. Alkomaty są jednak stosowane również przez samych kierowców – i to nie tylko tych, którzy jazdą zajmują się profesjonalnie, ale również tych, którzy po prostu muszą wrócić do domu lub pojechać do pracy. Jednak trzeba pamiętać, że niezależnie od modelu alkomatu trzeba te urządzenia serwisować. Jak więc zabrać się za kalibrację alkomatów? Ile kosztuje kalibracja alkomatu? I gdzie można skalibrować ten sprzęt?
1. Dlaczego warto mieć własny alkomat?
2. Kalibracja alkomatu – dlaczego warto ją wykonywać?
3. Gdzie można wykonać kalibrację alkomatu?
Dlaczego warto mieć własny alkomat?
Wykonywanie pomiaru alkoholu znajdującego się we krwi z pewnością przyda się osobom, które jeżdżą zawodowo, ale jednocześnie mają też sytuacje, w których ten alkohol piją. Osoby prywatne czy profesjonaliści mogą kupić sobie ten sprzęt – warto jednak inwestować w taki model alkomatu, który daje dobre wyniki i, którego nie trzeba często kalibrować. Czasami jednak trzeba skalibrować alkomat – kiedy kalibracja alkomatów jest niezbędna? Chociażby wtedy, gdy ciągle wskazania alkomatu pokazują te same poziomy alkoholu we krwi – może wtedy się okazać, że nico alkoholu cząsteczkowego dostało się do urządzenia. Kalibrację alkomatu warto wykonać również co 6 bądź 12 miesięcy – w zależności od rodzaju czujnika w alkomacie. Alkomaty półprzewodnikowe wymagają kalibracji co 6 miesięcy, a alkomaty elektrochemiczne wymagają kalibracji co 12 miesięcy.
Kalibracja alkomatu – dlaczego warto ją wykonywać?
Jeżeli chce się mieć pewność, że alkomat podaje odpowiednie wartości w trakcie mierzenia zawartości alkoholu we krwi to trzeba dokonywać regularnej kalibracji alkomatu. W zależności od modelu trzeba to wykonywać raz na pięćset lub raz na trzysta pomiarów, przy czym nie rzadziej niż raz w roku lub raz na pół roku. Kalibrację trzeba dokonać także wtedy, gdy kilkukrotnie z rzędu pojawi się wynik na poziomie 5 promili – może to oznaczać, że do sensora dostał się alkohol resztkowy.
Gdzie można wykonać kalibrację alkomatu?
Czy kalibracja alkomatu może być wykonana samodzielnie? Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy kalibracje alkomatu mogą wykonywać w domu? W teorii jak najbardziej jest to możliwe – jednak w praktyce trzeba mieć do tego odpowiedni sprzęt. Naprawa alkomatów nie jest więc opłacalna, gdy chce się robić to samodzielnie – lepiej jest postawić na profesjonalny serwis alkomatów, który kosztuje tyle samo niezależnie od tego, jaki alkomat chce się skalibrować. Jeden ze sprawdzonych serwisów w Polsce znajduje się w Pabianicach przy ul.Łaskiej 80A. Serwis ten wykonuje kalibracje alkomatów w całej Polsce wysyłkowo. Wystarczy wysłać do nich alkomat z adresem zwrotnym i numerem telefonu, a serwis po kalibracji odeśle go do Was za pobraniem. Wszystkie szczegóły dotyczące kalibracji alkomatu oraz całej procedury znajdziecie na stronie https://neomaniak.pl/Kalibracja-alkomatu