Tworzenie sklepu internetowego jest dużo łatwiejsze i bardziej opłacalne, jeśli wykorzysta się do tego odpowiednie oprogramowanie. Zamiast budować architekturę i logikę strony od zera zdecydowanie lepiej skorzystać ze sprawdzonych przez setki tysięcy e-sklepów platform. Dzięki rozwiązaniom takim jak WooCommerce, Squarespace, Shopify, WixStores, Amazon czy Magento nie trzeba tracić ani czasu, ani pieniędzy na wynajdywanie koła na nowo. Jak szybko i bezpiecznie założyć własny sklep internetowy? Dlaczego tworzenie, utrzymywanie i rozwijanie platformy ecommerce opłaca się zlecić profesjonalistom? Od czego zacząć przygodę z ecommerce w Polsce? Na wszystkie te i wiele innych pytań odpowiadamy w poniższym poradniku.
Czym dokładnie jest platforma ecommerce?
Pod hasłem takim jak platforma ecommerce kryją się zarówno sklepy internetowe, które działają w modelu B2B (ang. Business to Business), jak i B2C (ang. Business to Consumer). W rzeczywistości jednak termin ten odnosi się do oprogramowania, które wykorzystano do budowania strony i utrzymywania jej funkcjonalności. W praktyce platformy ecommerce podzielić można na darmowe lub płatne. Warto zwrócić tu jednak uwagę, iż na zamknięte oprogramowanie dystrybuowane może być w ramach rocznej licencji lub miesięcznego abonamentu w modelu SaaS (ang. Software as a Service). Mając na uwadze, iż najbardziej znaną w Polsce platformą ecommerce jest Allegro, łatwo zrozumieć można, dlaczego właśnie tam opłaca się zacząć sprzedaż. Jednym z wyzwań, z którymi zmierzyć się musi każdy niezależny e-sklep, jest to, aby przyciągnąć i utrzymać na stronie dostateczną liczbę klientów. Problem ten znika, jeśli towar dostępny jest na platformie, z której codziennie korzysta kilkanaście milionów użytkowników.
Dlaczego tworzenie stron internetowych e-sklepów opłaca się zlecić?
Nie bez przyczyny wszystkie wspomniane wcześniej platformy ecommerce cieszą się ogromną popularnością na całym świecie. Tworzenie stron internetowych e-sklepów opłaca się zlecić doświadczonym w tym zakresie developerom, ponieważ w ten właśnie sposób można zminimalizować koszty tworzenia, utrzymywania i rozwijania. Przy jedno lub kilkuosobowej działalności gospodarczej wdrażanie prostych integracji może pochłonąć w skali miesiąca nawet setki godzin roboczych. Czas ten można znacznie lepiej spożytkować, szczególnie jeśli czynnościami takimi jak obsługa zamówień, pakowanie towaru i nadawanie paczek zajmuje się tylko jedna osoba. Można oczywiście próbować zatrudnić programistę na pełny lub częściowy etat, ale w praktyce nie jest to wcale tak opłacalne, jak mogłoby się zdawać. Jeśli chodzi o tworzenie stron internetowych e-sklepów i modyfikowanie istniejących platform ecommerce to zdecydowanie lepiej zlecić to wykwalifikowanemu zespołowi developerów. Zatrudnieni w profesjonalnych software house’ach programiści pochwalić się mogą z reguły bogatym doświadczeniem w zakresie wdrażania, utrzymywani i rozwijania szerokiej gamy e-sklepów. Kompleksowe i potencjalnie całodobowe wsparcie specjalistów pozwala zminimalizować straty związane z wystąpieniem błędów albo nadużyć ze strony użytkowników.