Czym zwalczać chwasty na polu uprawnym? Wszystko zależy od tego, z jakim chwastem jednoliściennym czy dwuliściennym mamy do czynienia. Gdzie szukać informacji na temat chwastów i ich zwalczania? Podpowiadamy w niniejszym artykule.
- Które chwasty są inwazyjne dla upraw?
- Czym jest atlas chwastów?
Chwasty to rośliny, które przynoszą uprawą jedynie szkodę. Dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej je zwalczać. Które chwasty są inwazyjne dla upraw? Gdzie szukać informacji na temat ich zwalczania? Co to jest atlas chwastów? Na pytania odpowiadamy w dzisiejszym wpisie.
Które chwasty są inwazyjne dla upraw?
Jeśli masz pole i zauważysz, że zaczęły pojawiać się chwasty, koniecznie zacznij je zwalczać. Dlaczego? Ponieważ są szkodliwe dla upraw i powodują nie tylko ogromne straty ekologiczne, ale i ekonomiczne. Z reguły chwasty sprawiają, że grunty rolne tracą swoją funkcjonalność, co przekłada się na dużo mniejszą wydajność plonotwórczą. Takie chwasty nie tylko rosną dużo szybciej w porównaniu z roślinami uprawnymi, ale i pobierają dużą ilość wody oraz ważnych dla uprawy składników pokarmowych.
Występowanie chwastów zależy między innymi od czynników występujących w danym agrosystemie. Do wspomnianych czynników zalicza się na przykład nawożenie, poziom agrotechniki, lokalne warunki klimatyczno-glebowe czy zmianowanie. Które dokładnie chwasty są inwazyjne dla upraw?
Do najpopularniejszych chwastów, które najczęściej rosną na polach uprawnych, zalicza się bodziszek drobny, chwastnicę jednostronną, chaber bławatek, gwiazdnicę pospolitą, komosę białą, jasnotę różową czy mak polny. Ponadto nierzadko na polach może rosnąć maruna nadmorska, przytulia czepna, przetacznik bluszczykowy i szarłat szorstki. Lista chwastów, które należy niezwłocznie zwalczać, obejmuje także samosiewy rzepaku, niezapominajkę polną, ostrożeń polny, przez właściwy, rdestówkę powojowatą, rumianek pospolity, tasznik pospolity, tobołki polne i wyczyniec polny.
Czym jest atlas chwastów?
Masz problem z chwastami i nie wiesz, jak je zwalczyć? Zanim kupisz jakiekolwiek preparaty, sprawdź, z jakim rodzajem chwastu masz do czynienia. To bardzo ważne, ponieważ nie ma jednego produktu, który radzi sobie ze wszystkimi chwastami. Preparat należy dobrać do konkretnego rodzaju chwastu jednoliściennego czy dwuliściennego.
Wszystkie informacje na temat chwastów, dostarcza między innymi atlas chwastów dostępny na stronie proagri.com/atlas-chwastow/, w którym znajdziesz także informacje na temat tego, jak zwalczać poszczególne rośliny. Ponadto w atlasie umieszcza się zdjęcia, a zatem bez problemu zidentyfikujesz roślinę, która ma negatywny wpływ na Twoją uprawę. Można tu zyskać informacje dotyczące produktu, którego zastosowanie przyniesie najlepsze efekty. Przed zastosowaniem preparatu należy zapoznać się z dołączoną instrukcją, aby jego stosowanie odbywało się z zachowaniem bezpieczeństwa. Przy okazji warto sprawdzić bogatą ofertę środków ochrony roślin, szczególnie że informacje zamieszczone na wspomnianej stronie są bardzo przydatne.