Kłótnie stanowią nieodłączny element wszystkich relacji. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż często ludzie nie zgadzają się ze zdaniem drugiej osoby, co prowadzi do wystąpienia kłótni. Dopóki nie pojawiają się one zbyt często, tak naprawdę nie ma się czym martwić. Problem pojawia się wtedy, gdy kłótnie występują bardzo często i pojawiają się w każdym momencie, w którym spędzasz czas z daną osobą. Powodów do kłótni jest tak naprawdę mnóstwo i trudno jednoznacznie stwierdzić, z jakiego powodu ludzie kłócą się najczęściej. Istnieją jednak sposoby, które mogą pomóc w wyeliminowaniu częstych kłótni, które z czasem mogą prowadzić do rozpadu relacji.
Kłótnie a problemy w związku
Bez wątpienia na występowanie częstych kłótni w związku, ma wpływ wiele czynników. Jednym z najczęściej prowadzących do kłótni, jest niezrozumienie potrzeb partnera, czy partnerki i rutyna w związku. Aby ją przełamać, zapoznaj się z ofertą sklepu Area69, gdzie znajdziesz wiele akcesoriów, takich jak; maska psa BDSM, a także ciekawe wskazówki, które sprawdzą się w życiu łóżkowym; np. zakleszczenie ludzi podczas stosunku. Niektóre kłótnie spowodowane są problemami, które jednak ciężko rozwiązać samodzielnie. Dzieje się tak np. w przypadku gdy osoba w związku, ma całkowicie inne odczucia co do przyszłości, niż partner czy partnerka. Innym czynnikiem, który ciężko wyeliminować, a który jest powodem częstych kłótni to uzależnienie partnera, czy partnerki od różnych używek; takich jak, alkohol, narkotyki, czy inne. Niestety takie zachowania mogą przyczyniać się do występowania częstych kłótni, które jednak ciężko zakończyć. W tym przypadku konieczna może być pomoc bliskich Ci osób bądź psychoterapeuty.
Kłótnie w związku – jak sobie z nimi radzić?
Przede wszystkim podczas kłótni, warto postawić sobie za cel rozwiązanie konfliktu. Tylko tak możliwe jest pełne porozumienie z dwóch stron. Dlatego też, w czasie kłótni warto przestrzegać pewnych wskazówek, które pomogą Ci wyeliminować przyszłe konflikty. Oprócz chęci rozwiązania konfliktu ważne jest także, aby wysłuchać, co czuje druga osoba. Ponadto warto skupić się na czasie obecnym, nie chowając przy tym urazy, czy pretensji o zdarzenia z przeszłości. Niestety rozpamiętywanie przeszłości nasila konflikt i sprawi, że jeszcze trudniej będzie go rozwiązać. Niekiedy nieporozumienia i kłótnie wymagają umiejętności wybaczenia. Oczywiście warto zastanowić się, czy jest to rzecz, którą można wybaczyć drugiej osobie, bez obawy, że się powtórzy. W niektórych sytuacjach przydaje się także umiejętność odpuszczenia. Niestety niektóre konflikty nie mogą zostać rozwiązane, a wtedy należy odpuścić, aby nie tracić czasu, ani zdrowia psychicznego na prowadzenie kłótni, która nie prowadzi do porozumienia.
W każdej relacji występują kłótnie. Jednakże problem pojawia się wtedy, gdy pojawiają się one zbyt często i ciężko dojść w nich do jakiegokolwiek porozumienia. W takich przypadkach może okazać się konieczna pomoc rodziny, czy przyjaciół lub psychoterapeuty.