Nie jednokrotnie podczas spaceru Twój pies rusza w pościg za zającem, sarną czy innym zwierzęciem? Część czworonogów goni każdą istotę, która się porusza. Wielu z nas wie, że w tym przypadku wołanie, machanie czy zachęcanie psa do powrotu, nie zdaje egzaminu. Oderwanie psa od interesującego go zwierzęcia jest trudne, jednakże nie niemożliwe. Przeprowadzając odpowiednie szkolenia, możemy ograniczyć impulsywne reakcje naszego czworonoga. Pamiętaj, że gonitwa może stwarzać zagrożenie, nie tylko dla innych zwierząt, lecz także dla naszego pupila. Podczas biegu, może wbiec na ruchliwą drogę, czy w tłum ludzi. Dlatego istotnym elementem jest przeprowadzenie odpowiedniej nauki.
Instynkt łowiecki – jak zapanować na pupilem?
Istnienie instynktu łowieckiego jest w głównej mierze zależne od rasy psa. Czworonogi, które były trenowane do zadań myśliwskich, mają większe tendencje do podejmowania się gonitwy za zwierzęciem. Istotne jest zapamiętanie, że jeżeli nasz pupil choć raz podjął się polowania, to te zachowania mogą powracać w przyszłości. Duży wpływ na reakcję psa ma jego genetyka oraz dziedziczenie niektórych cech.
Wielu właścicieli psów zastanawia się, dlaczego tak ciężko oduczyć psa polowania? Odpowiedź jest prosta – mają na to wpływ hormony, które wyzwalają u psa uczucie szczęścia. Jest to niesamowite odczucie, dlatego przy kolejnej okazji pies może ruszyć na pogoń tylko dlatego, aby poczuć się dobrze. W takim momencie warto rozpocząć szkolenie czworonoga. W pierwszej kolejności, należy zaopatrzyć się w smakołyki dla psa. Na rynku istnieje wiele smaczków, a największy wybór znajdziemy na stronach internetowych. Przykładowo na stronie PsieDobre.pl, mamy szeroki wybór ciasteczek, gryzaków, czy specjalnie suszonych przysmaków, które mogą zachęcić czworonoga od szkolenia.
W jaki sposób wykonać szkolenie?
Najistotniejszym elementem jest pokazanie pupilowi, że powstrzymanie się od polowania przyniesie mu pozytywne konsekwencje. Dlatego istotne jest zastosowanie odpowiedniego systemu nagradzania. Oprócz stosowania smakołyków, warto spędzić czas z psem na wspólnej zabawie. Pupil, zapamiętuje pozytywny bodziec, dzięki czemu ma motywację do zostania z właścicielem. Jednakże, należy pamiętać, że głównym celem nie jest wyzbycie się instynktu łowieckiego, a nabycie umiejętności panowania nad swoich psem. Nie jesteśmy w stanie całkowicie zmienić natury psa, dlatego istotne jest stosowanie smakołyków dla psów oraz pochwał, dzięki czemu nasz pupil, będzie odczuwał korzyść w pozostaniu z właścicielem.
Pokaż psu inną drogę wyjścia
Reasumując, istotnym elementem przeprowadzania szkoleń jest zastosowania odpowiedniego systemu nagradzania. Jeżeli nasz pupil otrzyma smakowity przysmak, czy chwilę zabawy z właścicielem, w jego mózgu powstanie impuls, który ma wpływ na podniesienie hormonu szczęścia. Każdy czworonóg ma inną tendencję do zachowań łowieckich, na co duży wpływ ma rasa oraz genetyka. Zachowań łowieckich nie da się wyeliminować, jednakże można je ograniczyć poprzez odpowiedni trening.