Dawniej o uzależnieniu od narkotyków nie mówiło się zbyt wiele. Choć taki problem istniał od niepamiętnych czasów, to jednak był mało zauważalny. Obecnie mamy jednak do czynienia ze znacznym rozpowszechnieniem się substancji psychoaktywnych. Niestety, narkotyki wciągają bez pamięci i najczęściej dotyczy to ludzi młodych. Wydaje się im bowiem, że substancje te przyjęte raz, nie poczynią znacznych szkód w ich organizmie, co oczywiście jest błędne. Wobec tego jak można rozpocząć walkę z uzależnieniem od narkotyków?
Uświadomienie sobie problemu
Leczenie uzależnień Radom czy w każdym innym mieście tak naprawdę nie zaczyna się w samym ośrodku, a w głowie pacjenta. To właśnie on musi w pierwszej kolejności uświadomić sobie, że problem istnieje. Może to zrobić sam lub także przy pomocy najbliższych. Cały proces polega na tym, by zdać sobie sprawę z tego, jak drastyczny wpływ na życie i codzienność ma zbyt bliski kontakt z narkotykami. Dopiero wtedy można udać się po profesjonalną pomoc. Czy jest ona niezbędna? W przypadku uzależnienia od narkotyków niestety tak. Substancje te zbyt silnie potrafią oddziaływać na nasz organizm, a jednocześnie stopniowo przejmują kontrolę nad umysłem. Tak naprawdę narkoman nie jest wstanie myśleć i działać realnie. Skupia się on wyłącznie na tym, jak można uzyskać kolejną dawkę i w jaki sposób będzie mógł ja przyjąć. Przestają liczyć się dla niego wartości rodzinne, społeczne, czy kontakty z bliskimi. Życie kręci się wyłącznie wokół narkotyków i tego, jak je najłatwiej zdobyć. Niestety prośby i groźny bliskich nie będą wstanie zmienić jego punktu widzenia. Specjalistyczna pomoc staje się więc niezbędna.
Jak przebiega leczenie uzależnienia od narkotyków?
Rozpoczęcie leczenia rozpoczyna się tuż po przekroczeniu drzwi ośrodka. Pacjenci są od razu kierowani na odtrucie narkotykowe. Jest to pierwszy i najważniejszy etap. Pozwala on oczyścić organizm z resztek toksyn i jest jednocześnie wprowadzeniem do dalszego leczenia. Następnie pacjent przy pomocy terapeutów i psychologów musi uporać się z głodem narkotykowym i emocjami, które nim targają. Dopiero wtedy pacjent zostaje przygotowywany do terapii właściwej. W trakcie jej trwania ponownie jest on uświadamiany odnośnie zaistniałego problemu, a także może liczyć na alternatywne wskazówki i porady, które pomogą mu uporać się z problemem. Terapia w zależności od potrzeb może odbywać się w formie grupowej, a także w formie indywidualnej. Wiele jednak zależy od tego, jakie chęci przejawia uzależniony odnośnie walki z nałogiem.