W odróżnieniu od tradycyjnych siłowników hydraulicznych i innych urządzeń mechanicznych wykonujących określoną pracę, siłowniki pneumatyczne albo w ogóle nie wymagają smarowania, albo smaruje się je od środka poprzez rozpylanie mgły olejowej w sprężonym powietrzu. Tego typu rozwiązania stosuje się głównie w rozbudowanych instalacjach i układach pneumatycznych. Naolejacz powietrza pełni w nich funkcję smarownicy lub układu centralnego smarowania znanego z wielu kategorii pojazdów.
Smarownica do układu pneumatycznego
Rozpylanie mgły olejowej w sprężonym powietrzu ma pomóc chronić urządzenia wykonawcze podłączone do instalacji pneumatycznej przed szybkim zużyciem. Naolejaczy powietrza używa się zarówno w rozbudowanych systemach pneumatycznych, do których podłączonych jest wiele siłowników działających na sprężone powietrze, jak i w prostszych instalacjach, do których podłącza się pojedyncze narzędzia pneumatyczne. Naolejacz powietrza nasyca sprężone powietrze pożądaną, z góry ustaloną porcją oleju, który jest zamieniany w formę mgiełki. W ten sposób olej dostaje się do wnętrza urządzeń pneumatycznych i smaruje ich wewnętrzne elementy, zmniejszając tarcie i chroniąc przed korozją. Co ważne, tego typu urządzenia zapewniają możliwość wyregulowania ilości oleju podawanego do narzędzia.
Ochrona siłowników pneumatycznych przed zużyciem
Podstawową funkcją rozpylania w sprężonym powietrzu olejowej mgiełki jest smarowanie wewnętrznych elementów ruchomych w siłownikach i narzędziach pneumatycznych, co pozwala zmniejszać tarcie i tym samym chronić tego typu sprzęt przed szybkim zużyciem. Naolejacz powietrza poprzez rozpylenie w sprężonym powietrzu niewielkiej ilości oleju przyczynia się również do zmniejszenia oporu ruchu w siłownikach i narzędziach pneumatycznych, a tym samym zwiększa sprawność ich działania. Olej rozpylany przez naolejacze powietrza dociera do każdego zakamarka siłownika lub innego urządzenia podpiętego do instalacji pneumatycznej i przylega do jego powierzchni, nie tylko zmniejszając tarcie i tym samym ograniczając opór, ale także zabezpieczając metalowe elementy przed korozją.
Dostępne w wielu rozmiarach, profesjonalne smarownice sprężonego powietrza mają za zadanie wzbogacać sprężone powietrze o porcję oleju pożądaną z punktu widzenia sprawności działania urządzeń pneumatycznych, który jest przez nie rozpylany i zamieniany w formę delikatnej, olejowej mgiełki. Dzięki wewnętrznemu smarowaniu siłowniki i narzędzia pneumatyczne mogą działać dużej i z większą sprawnością.