PIT-37 to najczęściej wypełniany formularz podatkowy, ponieważ wybierany jest on przez około 80% wszystkich podatników. Deklaracje tę składają osoby, których wynagrodzenie i zarobki były rozliczane w poprzednim roku podatkowym za pośrednictwem płatników. Są to więc podatnicy zatrudnieni na przykład na podstawie umowy o pracę czy umowy zlecenie, a więc wszystkie te osoby, które otrzymują od swojego pracodawcy lub zleceniodawcy PIT-11. Jak na podstawie tego dokumentu wypełnić PIT-37? Podpowiadamy.
Programy do wypełniania PIT-37
PIT-37 to deklaracja podatkowa, którą należy złożyć do właściwego urzędu skarbowego nie później niż do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, za który składamy taki dokument. W 2023 roku termin ten przypada jednak 2 maja. Formularz ten możemy wypełnić, korzystając z dostępnych w urzędzie skarbowym druków lub za pośrednictwem specjalnych programów. Ta pierwsza opcja wiąże się z koniecznością dostarczenia takiej deklaracji osobiście do właściwego organu skarbowego lub przesłania jej pocztą polską.
Decydując się na elektroniczne wypełnienie PIT-37, całość formalności załatwiana jest przez internet z dowolnego miejsca na ziemi. Obecnie oprogramowana do wypełniania PIT-37 dostępne na znanych strona zajmujących się tematyką finansową. Formularz taki można też wypełnić za pośrednictwem rządowej usługi Twój e-PIT. Narzędzia dostępne na stronach internetowych bardzo często jednak są bardziej intuicyjne, dzięki czemu nawet osoby, które nigdy nie miały styczności z tym zagadnieniem, z ich pomocą bez problemu radzą sobie z wypełnieniem formularza PIT.
Jak wypełnić PIT-37 krok po kroku?
Żeby poprawnie wypełnić PIT-37, musimy zaznaczyć sposób rozliczania takiej deklaracji. Można się rozliczać nie tylko indywidualnie, ale także z małżonkiem, czy jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Następnie należy wybrać swój urząd skarbowy i przejść do części C PIT-37. W tym miejscu trzeba zaznaczyć właściwe dla siebie źródło dochodów, a następnie wybrać przysługujące ulgi i przejść do części D.
Jeżeli na początku wypełnienia deklaracji zaznaczyliśmy, że chcemy rozliczać się wspólnie z małżonkiem, w tym momencie należy zaznaczyć jego źródła przychodów. Należy tutaj uwzględnić również wszystkie koszty uzyskania przychodu czy zaliczki pobrane przez płatnika.
W części E, jeżeli rozliczamy się wspólnie z małżonkiem, musimy wybrać przysługujące mu odliczenia. W części F deklaracji PIT-37 należy dodać lub zaktualizować numer rachunku bankowego, na który ma zostać przesłany ewentualny zwrot podatku, podać kwotę wydatków na cele rehabilitacyjne i uzupełnić dane małżonka. Na końcu wystarczy sprawdzić poprawność danych i deklaracja jest gotowa do wysłania.