
Czy brudna styropianowa tacka po jedzeniu albo styropianowe opakowanie sprzętu AGD to to samo, co pozostałości płyt po ociepleniu budynku? Pytanie to staje się szczególnie zasadne, gdy zastanawiasz się, gdzie wyrzucić styropianowe odpady. Dowiedz się zatem, jak bezpiecznie i legalnie pozbyć się styropianu.
Gdzie wyrzucić styropian opakowaniowy?
Styropian dzieli się na dwa rodzaje: styropian opakowaniowy i budowlany. Prawidłowa utylizacja styropianu opakowaniowego zależy od jego stopnia czystości. I tak w przypadku materiału czystego, np. osłon sprzętu AGD, elektroniki, mebli albo innych przedmiotów, które wymagają zabezpieczenia podczas transportu, surowiec można wyrzucać do pojemnika na metale i plastik. Zazwyczaj są to żółte pojemniki.
Do innego pojemnika należy natomiast wrzucać styropian opakowaniowy brudny. Do grupy tej zalicza się przede wszystkim pudełka styropianowe, w które pakowane są dania na wynos, a także tacki na mięso, pierogi czy inne wyroby garmażeryjne. Ten rodzaj styropianu należy wrzucić do odpadów zmieszanych, na które zwykle przeznaczone są czarne pojemniki. Zabrudzone opakowania styropianowe praktycznie nie są odzyskiwane.
Gdzie wyrzucić styropian budowlany?
Innego postępowania wymaga natomiast styropian budowlany. Resztki płyt potrzebnych do ocieplenia domu nie mogą trafić do pojemników na odpady segregowane ani śmieci zmieszane. Planując ocieplanie budynku, musisz zatem samodzielnie zadbać o pozbycie się styropianu budowlanego.
Aby pozbyć się tego materiału, najlepiej skorzystaj z usług wyspecjalizowanej firmy, która oferuje kompleksowy wywóz styropianu Warszawa. Jest to jedno z wielu miast, w których działają tego rodzaju przedsiębiorstwa. Jeśli chcesz szybko i sprawnie zlecić pozbycie się styropianu czy też wywóz gruzu Lubin, Białystok, Gdańsk lub dowolna inna miejscowość, skorzystaj z usług serwisu Gruzy.pl. Określ swoje zapotrzebowanie, a specjaliści prześlą Ci indywidualną ofertę od profesjonalnej firmy gotowej na wykonanie dla Ciebie zlecenia. Wykonawcy w umówionym terminie podstawią na Twojej posesji kontener na papę, a następnie w określonym dniu wywiozą go w odpowiednie miejsce w celu legalnej i bezpiecznej utylizacji.
Do kontenera na odpady budowlane możesz wrzucić styropian, a także inne śmieci. Należy do nich m.in. skuty tynk, resztki cegieł, cement i gruz. W pojemniku mogą ponadto znaleźć się rury, terakota, glazura, a nawet stara wanna czy zlew. Do odpadów budowlanych zalicza się też stare belki, drzwi i okna (nie tylko ramy, ale i szyby) czy opakowania po farbach oraz innych produktach chemicznych.
Styropian możesz też samodzielnie wywieźć do PSZOK-u, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Placówki tego rodzaju znajdują się w każdej gminie. Opcja ta wymaga jednak posiadania odpowiedniego pojemnika, do którego zapakujesz odpady, a także pojazdu, którym bezpiecznie je przewieziesz. Dlatego znacznie mniej kłopotliwym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług fachowców.